K čemu se používá Isopropanol

Isopropanol, známý také jako izopropylalkohol nebo 2-propanol, je bezbarvá, hořlavá chemická sloučenina s ostrým alkoholovým zápachem. Je to jeden z nejběžnějších členů skupiny alkoholů a je používán v široké škále aplikací.

Zde je několik příkladů jeho použití:

Dezinfekce a čištění: Isopropanol je účinný dezinfekční prostředek, který se používá k dezinfekci pokožky (například před injekcí) a k sterilizaci povrchů a nástrojů v zdravotnických zařízeních. V domácnostech se používá pro čištění a odmašťování různých povrchů.

Elektronika: Vzhledem k tomu, že rychle odpařuje a nezanechává zbytky je isopropanol oblíbeným čisticím prostředkem pro elektronické součástky jako jsou obvody, konektory a optické přístroje.

Kosmetika a osobní péče: Isopropanol se používá jako rozpouštědlo v kosmetických a osobních hygienických produktech jako jsou parfémy, vlasové spreje, antiperspiranty a gelové dezinfekce na ruce.

Průmyslové rozpouštědlo: V průmyslu se isopropanol používá jako rozpouštědlo pro výrobu farmaceutik, inkoustů, lepidel, laků a dalších produktů.

Laboratorní použití: V laboratořích se isopropanol často používá jako rozpouštědlo nebo čisticí prostředek.

Odstranění skvrn: Isopropanol může být použit k odstranění některých typů skvrn jako jsou inkoust nebo pryskyřice, z tkanin a dalších povrchů.

Je důležité poznamenat, že isopropanol je hořlavý a může být toxický při vdechování nebo požití ve větších množstvích, proto by měl být používán opatrně a s odpovídajícími bezpečnostními opatřeními.

Mohlo by se vám hodit