Věděly jste, že máte doma zázračné čisticí prostředky, o kterých možná ani nevíte?

Dneska bych vám ráda prozradila, jak jednoduché je uklízet ekologicky a efektivně, s použitím jen tří běžných ingrediencí: jedlé sody, kyseliny citronové a peroxidu vodíku.

Jedlá soda:
Jedlá soda je skvělá na odstranění zápachu a mastnoty. Stačí ji použít na čištění trouby nebo do lednice pro pohlcení pachů. Smíchejte jedlou sodu s trochou vody a vytvořte pastu, kterou můžete nanést na špinavé povrchy v kuchyni nebo koupelně. Nechte ji působit 10-15 minut a poté setřete vlhkým hadříkem.

Kyselina citronová:
Tato přírodní látka je vynikající na odstranění vodního kamene. Přidejte dvě lžíce kyseliny citronové do varné konvice s vodou, nechte povařit a poté vypláchněte. Vaše konvice bude jako nová! Můžete ji také použít na čištění sprchových hlavic a kohoutků.

Peroxid vodíku:
Peroxid vodíku je skvělý dezinfekční prostředek. Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1 a přelijte do rozprašovače. Tento roztok můžete použít na dezinfekci kuchyňských desek, toaletních sedátek nebo dětských hraček. Je to bezpečné a zároveň účinné.

Zde je malý tip, jak tyto ingredience kombinovat:

1. Univerzální čistič: Smíchejte 1/4 šálku jedlé sody, 1/2 šálku kyseliny citronové, a 1 šálek teplé vody. Přidejte 1/4 šálku peroxidu vodíku. Tento roztok nalijte do rozprašovače a použijte na čištění kuchyňských a koupelnových povrchů.

2. Odstraňovač skvrn: Smíchejte 1 lžíci jedlé sody, 1 lžíci peroxidu vodíku a 1 lžíci vody. Naneste na skvrny na prádle nebo kobercích, nechte působit 5 minut a poté vyperte nebo opláchněte.

3. Čistič WC: Nasypte 1/2 šálku jedlé sody do záchodové mísy, přidejte 1/4 šálku kyseliny citronové a nakonec nalijte 1/4 šálku peroxidu vodíku. Nechte pěnit a poté vyčistěte WC štětkou.

Tyto jednoduché, ale účinné recepty vám ušetří čas, peníze a hlavně ochrání vaše zdraví i životní prostředí.

Pokud se vám tento příspěvek líbil a myslíte si, že by mohl pomoci i dalším, sdílejte ho!

Pomozme společně ostatním maminkám objevit kouzlo ekologického úklidu.

  
Zdravím vás, Jarka z Nanolabu
 

 

Mohlo by vás zajímat