Co je to TAED?

TAED, celým názvem tetraacetylethylendiamin, je organická sloučenina, která se běžně používá jako aktivátor bělení v pracích prostředcích. Tato bílá krystalická látka je derivátem ethylendiaminu, kde jsou na centrální molekulu navázány čtyři acetylové skupiny.

TAED sám o sobě nemá výrazné bělicí účinky, ale v kombinaci s jinými látkami se stává vysoce efektivním pomocníkem při odstraňování skvrn a udržování zářivé bělosti prádla. Když se TAED dostane do kontaktu s peroxidem vodíku (běžnou součástí pracích prášků), dochází k chemické reakci, při které se uvolňuje aktivní kyslík. Tento vysoce reaktivní kyslík pak účinně rozkládá barevné pigmenty ve skvrnách a odbarvuje je, aniž by došlo k poškození vláken textilie.

Velkou výhodou použití TAED v pracích prostředcích je fakt, že tato látka je aktivní i při nižších teplotách. To znamená, že i při praní na 30 nebo 40 °C můžeme dosáhnout skvělých výsledků a zářivě čistého prádla. Díky tomu šetříme energii a chráníme životní prostředí, aniž bychom museli slevit z našich nároků na čistotu.

TAED je také šetrný k pokožce a nezpůsobuje alergické reakce, což z něj činí vhodnou volbu i pro lidi s citlivou pletí. Navíc je tato látka snadno biologicky odbouratelná, takže nezatěžuje životní prostředí a po použití se rychle rozkládá na neškodné složky.

Díky všem těmto vlastnostem se TAED stal nepostradatelnou součástí moderních pracích prostředků. Ať už pereme bílé košile, barevné ručníky nebo dětské oblečení, můžeme se spolehnout, že TAED zajistí dokonalou čistotu a svěžest, a to vše s ohledem na naše zdraví i přírodu kolem nás.

Mohlo by se vám hodit