Esenciální olej eukalyptus

Esenciální olej Eukalyptus je dnes stejně jako v minulosti symbolem čistoty, svěžesti a zdraví. Jeho účinky byly známy již našim prababičkám, které ho používaly jako přírodní lék na celou řadu neduhů. Od nachlazení a kašle, přes bolesti svalů až po léčbu revmatických potíží, eukalyptus si vždy našel své místo ve všedním i nemocničním léčitelství.

Příběh eukalyptu začíná v deštných pralesích Austrálie, kde tyto mohutné stromy dosahují výšky až 100 metrů. Domorodci, Aboriginci, využívali eukalyptové listy k léčení ran a jako prostředek proti horečce. Magická síla eukalyptu byla postupně odhalena i zbytku světa, a tak se z Austrálie vypravil na dlouhou cestu do evropských lékáren a domácností.

Eukalyptový esenciální olej se získává parní destilací čerstvých listů a výhonků eukalyptu. Tento proces umožňuje zachovat všechny aktivní složky, které jsou zodpovědné za jeho silné antiseptické, protizánětlivé a dekongestivní účinky. Jeho charakteristická vůně je díky vysokému obsahu cineolu nezaměnitelná – svěží, čistá a mírně chladivá.

Použití eukalyptového oleje je velmi široké. V aromaterapii se využívá pro jeho schopnost uvolnit dýchací cesty, zmírnit příznaky nachlazení, chřipky a bronchitidy. Stačí několik kapek do aromalampy a můžeme doslova dýchat úlevu. Při masážích pomáhá olej uvolnit napjaté svaly a zmírnit bolesti spojené s artritidou nebo revmatismem. Jeho antiseptické účinky jsou využívány také v kosmetice, kde přispívá k čistotě pleti a léčbě akné.

Ale eukalyptový olej není jen o léčení. V každodenním životě může posloužit jako přírodní repelent proti hmyzu nebo jako účinný prostředek pro osvěžení a dezinfekci vzduchu v domácnosti. Jeho vůně dokáže rozjasnit mysl, zahnat únavu a dodat energii do nového dne.

Metaforicky řečeno, eukalyptus je jako ochranný deštník, pod kterým se můžeme skrýt před nepříjemnostmi. Jeho silná, avšak příjemná vůně nás obklopí a poskytne pocit bezpečí a čistoty. Je to jako objevit v lese pramen čisté vody – osvěžující a oživující.

Přírodní esenciální olej eukalyptus nám tak připomíná, že příroda má pro nás připraveno mnoho darů. Stačí jen otevřít dveře svého domova a nechat je vstoupit. Je to pozvání k návratu k přírodě, k jednoduchosti a k léčivé síle, která byla testována časem a generacemi našich předků.

Mohlo by se vám hodit