TIP #50 Jak na špínu a zbytky jídla v lednici a mrazáku?

Ahoj všem milovníkům čistoty a pořádku! V dnešním příspěvku se zaměříme na jedno z nejdůležitějších míst v našich domácnostech - lednici a mrazák. Tyto spotřebiče nám slouží každý den, uchovávají naše potraviny a zajišťují jejich čerstvost. Je tedy naší povinností se o ně řádně starat a udržovat je v čistotě. Jak na to? Přináším vám tipy, triky, postupy a rady, jak se zbavit špíny a zbytků jídla v lednici a mrazáku.

1. Pravidelné úklidy
Základem úspěchu je pravidelnost. Pokud budete lednici a mrazák uklízet pravidelně, nestihne se tam usadit ani špína, ani zbytky jídla. Doporučuji si naplánovat úklid alespoň jednou za měsíc, ideálně každých 14 dní.

2. Správný postup
Jakmile máte stanovenou pravidelnost úklidu, je důležité znát správný postup. Nejprve vyprázdněte lednici a mrazák od potravin. Zkontrolujte datum spotřeby a vyhoďte vše, co už není vhodné ke konzumaci. Poté odpojte spotřebiče od elektrické sítě a nechte je na chvíli vychladnout.

3. Čištění lednice
Jakmile je lednice prázdná a vychlazená, můžete začít s čištěním. Nejprve vyndejte všechny poličky, zásuvky a přihrádky. Tyto části umyjte v teplé vodě s jemným čisticím prostředkem nebo saponátem. Důkladně opláchněte a nechte uschnout. Mezitím si připravte roztok bílého octa 10%. Tímto roztokem setřete vnitřek lednice, což pomůže odstranit špínu, zbytky jídla i nepříjemné pachy. Nakonec otřete lednici suchým hadříkem a vrátíte do ní čisté poličky a zásuvky.

4. Čištění mrazáku
Mrazák vyčistíte podobným způsobem jako lednici, ale nezapomeňte jej předtím nechat úplně rozmrazit. Umyjte poličky a zásuvky stejně jako u lednice a vnitřek mrazáku setřete roztokem z bílého octa. Nezapomeňte také otřít těsnění dveří, kde se často usazují nečistoty.

5. Organizace potravin
Když máte lednici a mrazák čisté, je čas na jejich znovunaplnění. Při tomto kroku se zaměřte na organizaci potravin. Rozdělte si potraviny do skupin - ovoce, zelenina, mléčné výrobky, maso atd. - a umístěte je na příslušná místa. Tímto způsobem snadno udržíte pořádek a přehled o tom, co máte v lednici a mrazáku.

6. Prevence špíny a zbytků jídla
Aby se vám do lednice a mrazáku nedostaly nečistoty a zbytky jídla, dodržujte následující rady:

- Uzavírejte potraviny do vhodných obalů nebo fólií.
- Ukládejte tekuté potraviny do nádob s pevným víkem.
- Ovoce a zeleninu umývejte před uložením do lednice.
- Mějte v lednici a mrazáku menší misku s jedlou sodou, která pohlcuje nepříjemné pachy.

A to je vše! S těmito tipy a triky se vám podaří udržet lednici a mrazák v čistotě a bez zbytků jídla. Nezapomeňte na pravidelný úklid a organizaci potravin, a vaše lednice i mrazák budou vypadat jako nové. Přeji vám úspěšný úklid a těším se na další příspěvek!

Zdravím vás, Šarlota