TIP #54 Jak správně utírat prach

Jak správně utírat prach: tipy, triky, rady a vychytávky

Utírání prachu je jednou z těch domácích prací, které často odkládáme na později nebo je provádíme povrchně. Přitom prach může být nejen estetickým problémem, ale také zdrojem alergií a dalších zdravotních obtíží. Abychom se s ním účinně vypořádali, je třeba znát několik tipů a triků, které nám pomohou dosáhnout co nejlepšího výsledku. V této sekci se podíváme na některé z nich.

1. Použijte správné nástroje

Kvalitní utěrka je základem úspěchu. Nejlepší jsou mikrovlákenné utěrky, které dokážou zachytit i velmi jemné částice prachu a navíc nepoškrábou povrchy. Dále doporučujeme investovat do teleskopické tyče s mopem na prach, která vám umožní snadno dosáhnout i na vyšší místa bez nutnosti použití žebříku.

2. Pravidelnost je klíčem

Pokud chcete udržet svůj domov bez prachu, je důležité utírat prach pravidelně. Ideální je věnovat se této činnosti alespoň jednou týdně. Tím zabráníte hromadění prachu na površích a zároveň snížíte riziko alergií.

3. Začněte shora dolů

Při utírání prachu je důležité postupovat systematicky. Nejlepší je začít od nejvyšších míst a postupovat směrem dolů. Tím zabráníte tomu, abyste právě setřený prach znovu rozvířili a usnadníte si tak práci.

4. Nezapomeňte na skrytá místa

Prach se rád usazuje i na místech, která na první pohled nejsou vidět. Při utírání prachu proto nezapomeňte na zadní stranu televize, spodní část nábytku nebo třeba vnitřek lamp. 

5. Použijte vlhkou utěrku

Pokud chcete dosáhnout co nejlepšího výsledku, namočte utěrku do vody a lehce ji vymačkejte, aby byla vlhká, ale ne mokrá. Vlhká utěrka lépe zachytí prach a zároveň zabrání jeho rozvíření.

6. Využijte pomocníky z kuchyně

Pokud nemáte po ruce mikrovlákennou utěrku, můžete si pomoci i běžnými kuchyňskými pomocníky. Například kávové filtry jsou skvělé pro utírání prachu z hladkých povrchů, jako jsou obrazovky televizorů nebo počítačů.

7. Aromaterapie při úklidu

Přidejte do vody, ve které namáčíte utěrku, pár kapek esenciálního oleje s vůní, která vás osvěžuje a povzbuzuje. Nejenže se bude lépe dýchat, ale váš domov bude navíc provoněný příjemnou vůní.

8. Nezapomeňte na rostliny

Pokud máte doma živé rostliny, nezapomeňte je také zbavit prachu. Prach totiž zabraňuje fotosyntéze a může vést k oslabení rostliny. Stačí jemně přetřít listy vlhkou utěrkou nebo je opláchnout pod sprchou.

9. Vytvořte si svůj vlastní plán

Každý domov je jiný a vy sami nejlépe víte, kde se prach u vás nejčastěji usazuje. Vytvořte si tedy svůj vlastní plán utírání prachu, který bude zahrnovat všechna kritická místa a postupujte podle něj.

10. Odměňte se

Utírání prachu nemusí být pouze nudnou povinností. Po dokončení úklidu se odměňte třeba sklenkou dobrého vína nebo oblíbeným seriálem. Tím si spojíte úklid s příjemnými chvilkami a stane se pro vás méně otravným.

Doufáme, že vám tyto tipy a triky pomohou zvládnout utírání prachu s lehkostí a radostí. Nezapomeňte, že čistý a prachem nezatížený domov je základem zdravého životního prostředí pro vás i vaše blízké.

Zdravím vás, Šarlota