Co je to Perkarbonát?

Perkarbonát sodný je bílá krystalická látka, která se často používá jako ekologická alternativa k běžným pracím a čisticím prostředkům. Chemicky se jedná o sloučeninu uhličitanu sodného a peroxidu vodíku. Díky svým oxidačním vlastnostem je perkarbonát sodný velmi účinný při odstraňování skvrn a bělení prádla.

Když se perkarbonát sodný dostane do kontaktu s vodou, začne se rozkládat a uvolňovat aktivní kyslík. Tento proces je klíčový pro jeho čisticí a bělicí účinky. Aktivní kyslík pronikne hluboko do vláken tkaniny a rozbije molekuly nečistot a barevných pigmentů. Výsledkem je zářivě čisté a svěží prádlo bez použití agresivních chemikálií.

Jednou z hlavních výhod perkarbonátu sodného je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Na rozdíl od mnoha konvenčních bělicích prostředků neobsahuje chlór ani jiné toxické látky. Po použití se perkarbonát rozloží na neškodné sloučeniny, které nezatěžují přírodu. Můžete ho tedy s klidným svědomím používat i v domácnostech, kde kladete důraz na ekologický přístup.

Kromě praní prádla má perkarbonát sodný široké využití i při úklidu domácnosti. Můžete ho použít k čištění kuchyňských povrchů, koupelen, toalet nebo třeba k odstranění vodního kamene. Stačí nasypat trochu prášku na znečištěné místo, nechat chvíli působit a pak setřít vlhkým hadříkem. Vaše domácnost bude zářit čistotou bez námahy a bez použití drahých specializovaných přípravků.

A co takový TAED? TAED neboli tetraacetylethylendiamin je další látka, kterou lze přidat k perkarbonátu sodnému pro zvýšení jeho účinnosti. Funguje jako aktivátor, který urychluje rozklad perkarbonátu a uvolňování aktivního kyslíku už při nižších teplotách. S přídavkem TAEDu tak dosáhnete skvělých výsledků i při praní na 40 °C nebo 60 °C.

TAED navíc pomáhá udržovat stabilitu perkarbonátu během skladování a prodlužuje jeho trvanlivost. Bez TAEDu by se perkarbonát časem rozkládal vlivem vzdušné vlhkosti a ztrácel svou účinnost. Pokud tedy chcete mít jistotu, že váš prací prášek bude fungovat spolehlivě i po delší době, přídavek TAEDu je rozhodně dobrý nápad.

Perkarbonát sodný v kombinaci s TAEDem představuje šikovné a ekologické řešení pro všechny, kteří chtějí udržovat svou domácnost čistou a zároveň chránit životní prostředí. Ať už potřebujete vyprat prádlo, vyčistit kuchyň nebo zbavit koupelnu vodního kamene, tento duo si hravě poradí s každou výzvou. A navíc ušetříte spoustu peněz za drahé specializované čisticí prostředky. Tak na co ještě čekáte? Vyzkoušejte sílu perkarbonátu a TAEDu sami a uvidíte, že už nebudete chtít používat nic jiného!

Mohlo by se vám hodit