Kotvičník zemní

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je rostlina z čeledi kacibovitých (Zygophyllaceae). Jedná se o jednoletou, plazivou bylinu s drobnými žlutými květy a plody, které připomínají kotvu (odtud název rostliny).

Kotvičník pochází z oblastí Středomoří, Afriky a Asie, ale dnes je rozšířen téměř po celém světě. Roste především na suchých, písčitých a kamenitých půdách.

Tato rostlina je známá pro své léčivé účinky a je využívána v tradiční medicíně po staletí. Obsahuje různé biologicky aktivní látky, jako jsou saponiny (především protodioscin), flavonoidy a steroly.

Nejčastěji se používá jako přírodní prostředek pro zvýšení hladiny testosteronu, zlepšení sexuální funkce a podporu fyzického výkonu. Některé studie naznačují, že by mohl mít pozitivní vliv na libido, erektilní dysfunkci a kvalitu spermatu.

Kotvičník se také tradičně používá při léčbě kardiovaskulárních onemocnění, vysokého krevního tlaku, ledvinových kamenů a různých zánětlivých stavů.

Je však třeba poznamenat, že ačkoli má kotvičník slibný potenciál, je zapotřebí dalších výzkumů k plnému porozumění jeho účinkům a bezpečnosti. Před použitím jakýchkoli doplňků stravy obsahujících kotvičník je vždy vhodné poradit se s lékařem.