Parabeny

Parabeny jsou skupina chemických látek, které se často používají jako konzervanty v kosmetických a farmaceutických výrobcích. Jsou oblíbené kvůli svým antibakteriálním a antifungálním vlastnostem, díky kterým mohou prodlužovat trvanlivost produktů tím, že zabrání jejich zkažení mikroorganismy.

Chemicky jsou parabeny estery kyseliny p-hydroxybenzoové. Mezi běžně používané parabeny patří methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben a heptylparaben. Často jsou používány v kombinaci pro zvýšení účinnosti konzervace.

V posledních letech se však objevily obavy ohledně bezpečnosti parabenů, zejména v souvislosti s možnými endokrinními (hormonálními) rušivými účinky a jejich potenciálním vlivem na vývoj rakoviny, zejména rakoviny prsu. Vědecký konsenzus dosud není jednoznačný a výzkum v této oblasti stále pokračuje. Některé země a regulační orgány omezily nebo regulují použití určitých parabenů v kosmetice a osobních hygienických výrobcích.

V důsledku těchto obav někteří výrobci hledají alternativní konzervanty a na trhu je možné najít řadu produktů označovaných jako "bez parabenů".