Proč kousnutí komárem svědí?

Samci komárů nekoušou člověka, ale samice ano. Zatímco oba se živí rostlinným nektarem a vodou, samice potřebují k rozmnožování také krev ve stravě. Samičky komárů mají dlouhé trubkovité ústní ústrojí, které jim umožňuje propíchnout vaši kůži a živit se vaší krví.

Když vás kousnou, vstříknou vám do těla sliny a odsají vám krev. Jejich sliny obsahují bílkoviny, na které je většina lidí alergická. Váš imunitní systém se rozběhne a způsobí, že se vytvoří červená skvrna a doprovodné svědění po kousnutí komárem.

Komáři si vybírají své lidské oběti na základě vůně oxidu uhličitého a dalších chemikálií ve vašem potu.

Jak byste měli léčit kousnutí komárem?

Chcete-li ošetřit kousnutí komáry, umyjte je mýdlem a teplou vodou. Ke kontrole bolesti a svědění můžete také použít volně prodejné léky proti bolesti, antihistaminika nebo lokální léky proti svědění.

Přiložení ledového obkladu na kůži může také poskytnout úlevu od svědění . Pokud máte dítě se svědivým kousnutím od komárů, dbejte na to, aby mělo krátké nehty a připomeňte mu, aby se neškrábalo.

Alergie na kousnutí komárem

Je vzácné, aby někdo měl těžkou alergickou reakci na kousnutí komárem. Pokud se po kousnutí objeví bolesti těla, bolest hlavy nebo horečka, promluvte si se svým lékařem. Mohou to být příznaky závažné reakce nebo onemocnění přenášeného komáry.

Jaké nemoci mohou komáři přenášet?

Komáři mohou ve svých slinách přenášet viry, bakterie a parazity. Když vás kousnou, mohou přenést tyto patogeny do vašeho těla a způsobit vážné a dokonce život ohrožující onemocnění.

Například komáři jsou známými přenašeči:

  • malárie

  • virus západního Nilu

  • horečka dengue

  • žlutá zimnice

  • několik virů, které způsobují encefalitidu

Některé nemoci se nemohou šířit kousnutím komárem. Například vám nehrozí, že se nakazíte virem HIV nebo hepatitidou při bodnutí komárem.

Prevence kousnutí komáry

Kousnutí komáry nemůžete zcela zabránit, ale můžete snížit své šance na kousnutí.

Komáři se množí ve vodě, takže se snažte vyhnout stojaté vodě poblíž vašeho domova. Vyprázdněte vše, co zadržuje stojatou vodu. Jednou týdně vyměňte vodu v koupelích pro ptáky a vyprázdněte dětská brouzdaliště, když je nepoužívají.

Je také důležité udržovat trávu a vegetaci poblíž vašeho domova dobře zastřiženou. Nainstalujte si do oken zástěny, aby se tam komáři nedostali. A když jste venku v zalesněných nebo travnatých oblastech, noste dlouhé rukávy a kalhoty a používejte repelenty proti hmyzu.

Abyste předešli onemocněním přenášeným komáry, ujistěte se, že vaše očkování je aktuální, než vyrazíte do jiných zemí. Váš lékař může také předepsat perorální léky, které pomohou předcházet malárii nebo jiným onemocněním.

Mohlo by se Vám hodit