Jak udělat přírodní očistu tlustého střeva doma

Jedním z důležitých orgánů v trávicím systému je tlusté střevo. Zdraví tlustého střeva je významnou součástí zdraví trávicího traktu.

7 způsobů, jak provést přirozenou očistu tlustého střeva doma

Existuje několik způsobů, jak vyčistit tlusté střevo. Můžete si zakoupit přípravek na pročištění tlustého střeva nebo dokonce provést výplach tlustého střeva. Následující přírodní očisty tlustého střeva lze provést levně a jsou také zcela bezpečné, pokud se provádějí správně.

Čištění tlustého střeva není nutné provádět každý den nebo dokonce jen tak často, abyste byli zdraví, ačkoli mohou mít zdravotní přínosy, pokud se provádí sporadicky.

#1 Splachování vodou

Pít hodně vody a zůstat hydratovaný je skvělý způsob, jak regulovat trávení. Lidé, kteří podporují výplach vody na pročištění tlustého střeva, doporučují vypít šest až osm sklenic vlažné vody denně. Zkuste také jíst hodně potravin s vysokým obsahem vody. To zahrnuje ovoce a zeleninu, jako jsou melouny, rajčata, hlávkový salát a celer .

#2 Splachování slanou vodou

Můžete také vyzkoušet splachování slanou vodou . To je zvláště doporučeno pro lidi trpící zácpou a nepravidelností. Studie z roku 2010 ukázala, že slaná voda by mohla vyčistit tlusté střevo, když je spárována s určitými jógovými pozicemi.

Před ranním jídlem smíchejte 2 lžičky soli s vlažnou vodou. Mořská sůl popř Doporučuje se himalájská sůl .
Nalačno rychle vypijte vodu a za pár minut pravděpodobně pocítíte nutkání jít na záchod.

Udělejte to ráno a večer a po čištění se ujistěte, že zůstaňte doma poblíž koupelny. Možná budete muset jít na záchod několikrát.

#3 Dieta s vysokým obsahem vlákniny

Vláknina je základní makroživina, která je ve stravě často opomíjena. Nachází se v celých zdravých rostlinných potravinách, jako je ovoce, zelenina, obiloviny, ořechy, semena a další. Rostliny obsahují celulózu a vlákna, které pomáhají „hromadit“ přebytečnou hmotu v tlustém střevě. Regulují také zácpu a hyperaktivní střeva a zároveň podporují užitečné bakterie jako prebiotikum .

Ujistěte se, že jezte hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny, které pomáhají zdravému tlustému střevu. Mohou být také skvělé pro střevní bakterie.

#4 Džusy a smoothies

Šťávy jsou oblíbené čističe tlustého střeva. Patří mezi ně půsty a očisty ovocných a zeleninových šťáv, jako hlavní očisty. Směsi šťáv obsahují vlákninu a živiny, které prospívají trávení. Také zadržují vodu, aby pomohly hydratovat a udržovat pravidelnost.co víc, studie v roce 2015, zjistili, že vitamín C může pomoci vyčistit tlusté střevo. Vitamin C se nachází ve spoustě ovoce a zeleniny přidávaných do směsí šťáv.

Mezi oblíbené šťávy v půstu a očistě šťávy patří jablečná šťáva, citronová šťáva a zeleninové šťávy. Někteří dietologové však mohou doporučit smoothies místo šťáv pro tlusté střevo a celkové zdraví. Protože se při odšťavňování odstraňuje dužnina a slupky, šťávy obsahují méně vlákniny. Vláknina je skvělá na tlusté střevo a smoothie pojme mnohem více vlákniny.

Nemusíte se postit a pít pouze džusy a smoothies, abyste získali nějaký užitek. Zkuste do svého jídelníčku zařadit více, například každodenní džus nebo smoothie.

#5 Odolnější škroby

Rezistentní škroby jsou podobné vláknině. Nacházejí se také v rostlinných potravinách, jako jsou brambory, rýže, luštěniny, zelené banány a obiloviny. Ty podporují zdravé tlusté střevo posílením střevní mikroflóry . Recenze z roku 2013 o rezistentních škrobech také zjistila, že snižují riziko rakoviny tlustého střeva.

Má to však nevýhodu. Rezistentní škroby se nacházejí v sacharidech. Nízkosacharidoví dietáři si přesto mohou vybrat možnosti, které způsobí menší výkyvy hladiny cukru v krvi. Patří mezi ně rýže a voskové brambory.

Zahrnout je do stravy, stejně jako vlákninu, může být skvělé pro čištění tlustého střeva.

#6 Probiotika

Přidání probiotik do stravy je další způsob, jak vyčistit tlusté střevo. To také posiluje celkové zdraví mnoha dalšími způsoby. Užíváním můžete získat více probiotik. Jezte také hodně potravin bohatých na probiotika, jako je jogurt, kimchi, okurky a další fermentované potraviny.

Probiotika zavádějí dobré bakterie do střeva pomocí vlákniny a odolných škrobů. Ty omezují zánět a podporují pravidelnost – dva prvky zdraví trávicího traktu související s tlustým střevem.

Jablečný ocet je také považován za probiotický a je součástí pročištění tlustého střeva. Enzymy a kyseliny, které jablečný ocet obsahuje údajně potlačující špatné bakterie. V současné době na to neexistují žádné studie.

#7 Bylinné kapsle

Vyzkoušení některých bylinných směsí může pomoci trávicímu zdraví prostřednictvím tlustého střeva.

Projímavé bylinky, jako je psyllium , aloe vera , kořen proskurníku a jilm , mohou pomoci při zácpě. Ujistěte se, že si promluvte se svým lékařem a pečlivě dodržujte pokyny před použitím těchto bylin. Používejte je také střídmě; jinak mohou být škodlivé.

Jiné bylinky jako zázvor, česnek a kajenský pepř obsahují antimikrobiální fytochemikálie. Předpokládá se, že potlačují špatné bakterie. Z tohoto důvodu jsou součástí mnoha očist, i když jsou zapotřebí studie.

Co byste měli vědět před provedením přirozené očisty tlustého střeva?

Máte zájem o některou z výše uvedených přírodních očist tlustého střeva? Dělat to šetrným způsobem doma je obvykle bezpečné. Jejich kombinace s půstem nebo zvýšení frekvence jejich užívání může mít rizika. Pokud máte vysoký krevní tlak a musíte udržovat nízký příjem sodíku , vyhněte se návalům slané vody.

Mezi vedlejší účinky intenzivního čištění patří:

  • nevolnost
  • zvracení
  • závrať
  • dehydratace
  • nerovnováhy elektrolytů
  • křeče

Pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě zastavte čištění a navštivte svého lékaře. Tyto příznaky mají riziko, že vedou k srdečnímu selhání a poškození trávení, pokud bude čištění pokračovat. Příležitostně používaný klystýr nebo očista tlustého střeva představuje pro zdravého jedince malé riziko. Nadužívání však může rychle vést k chronické zácpě nebo dokonce k poranění střev.

Také se poraďte se svým lékařem, než provedete zásadní změny ve vaší stravě pro zdraví tlustého střeva. To zahrnuje konzumaci výrazně více vlákniny, odolných škrobů, džusů a smoothies.

Buďte opatrní také při používání bylinných čajů na pročištění tlustého střeva. Některé bylinky mohou bránit nebo ovlivnit některé léky. Projímavé bylinky mohou být také škodlivé, pokud se to přežene. Nadměrné užívání laxativ snižuje schopnost těla pohybovat stolicí a může vyústit v chronickou zácpu.

Pokud máte chronické onemocnění, promluvte si se svým lékařem, než provedete přirozenou očistu tlustého střeva doma. Očista tlustého střeva není vhodná pro každého.

Mohlo by se vám hodit