Jak uklízet pokud jsem již senior?

Vstáváme ráno a uvědomujeme si, že už nejsme tak mladí jako dřív. Naše tělo možná není tak poslušné, jak bychom si přáli, ale to neznamená, že nemůžeme udržovat svůj domov čistý a upravený. Ve skutečnosti může pravidelné uklízení zlepšit naši fyzickou i duševní pohodu. V tomto příspěvku se podělím o několik tipů a triků, které vám pomohou s uklízením ve vyšším věku.

#1 Plánování je klíčem

Pokud jste senior, je důležité si uvědomit, že úklid bude možná trvat déle než dřív. Proto je dobré si naplánovat úklid do menších částí a rozložit ho do celého týdne. Například pondělí může být den na praní prádla, úterý na vytření podlahy a středa na utření. Tento přístup vám umožní pracovat vlastním tempem a zamezit únave.

#2 Zjednodušte úkoly

Nemusíte se pokaždé vrhnout na velký úklid - stačí se soustředit na jednu místnost nebo konkrétní úkol. Můžete si také pořídit nějaké uklízecí pomůcky, které vám usnadní práci. Například lehký a snadno ovladatelný vysavač nebo mop s dlouhou rukojetí, abyste nemuseli zbytečně předklánět tělo.

412471760_279001181844486_1013469155261234966_n#3 Bezpečnost především

Při uklízení se dbejte na svou bezpečnost a pohodlí. Noste vhodné boty s protiskluzovou podrážkou a dostatečným polstrováním, které zabezpečí stabilitu při chůzi a stání. Pokud máte problém s rovnováhou nebo chůzí, může být dobrým pomocníkem i chodítko či hůl.

#4 Využijte sílu gravitace

Nemusíte se trápit se šplháním po žebřících nebo stočených kolenou - místo toho začněte uklidit nahoře a postupujte dolů. Tímto způsobem budete pracovat s gravitací, nikoli proti ní. Začněte například utřením prachu ze stropu či svítidel, pokračujte na police a skříně a nakonec vytřete podlahu.

#5 Pohyb jako lékocet

Uklízení může být skvělým způsobem, jak se pohybovat a udržovat své tělo v kondici. Při úklidu provádíte různé druhy pohybů, které posilují svaly a klouby. Ale pozor - nepřeceňujte své síly a přizpůsobte tempo svým možnostem.

#6 Zapojte rodinu a přátele

Není nic špatného na tom požádat o pomoc své blízké. Je pravděpodobné, že rádi pomohou s úklidem nebo vás doprovodí na nákup uklídových potřeb. Navíc to bude příležitost strávit společně nějaký čas.

prani

#7 Odměňte se za dobře odvedenou práci

Po dokončení úkolu si dopřejte malou odměnu - třeba šálek oblíbeného čaje nebo kousek čokolády. Tímto způsobem budete mít motivaci pokračovat v dalších úkolech.

Doufám, že tyto tipy vám pomohou s uklizením vašeho domova i ve stáří. Nezapomínejme, že udržovaný domov je zdrojem radosti a pohody pro nás i naše blízké.

Zdravím vás, Jarka z Nanolabu

 

Mohlo by se vám hodit