TIP #63 Jak "přinutit" vaše dítě, aby vyneslo odpadkový koš :-)

Ahoj milí čtenáři,

dnes se podíváme na jedno z velkých rodičovských témat - jak "přinutit" vaše dítě, aby vyneslo odpadkový koš. Znáte to, rodinný život běží svým tempem a najednou si uvědomíte, že váš potomek by mohl přiložit ruku k dílu a naučit se zodpovědnosti. A co je lepšího začátku než právě tato domácí úkol?

Než se pustíme do tipů a triků, ráda bych zdůraznila, že tón hlasu je zde klíčový. Přistupujeme ke svému dítěti s láskou a porozuměním, nikoli s autoritativním postojem. Takže pojďme na to!

Vytvořte rutinu
Jednoduchý a efektivní způsob, jak naučit dítě pravidelně vynášet koš, je zahrnutím této činnosti do jeho denní rutiny. Například každý večer po večeři nebo hned po probuzení může být vhodnou chvilkou pro tento úkol. Dítě si tak lépe zapamatuje svou povinnost a brzy mu to přijde jako samozřejmost.

Buďte vzorem
Děti se nejvíce učí tím, že nás pozorují. Pokud vidí, že i vy pravidelně vynášíte odpadky, snáze pochopí, že jde o běžnou součást života a budou ochotnější se přidat.

Zapojte je do procesu
Místo toho, abyste dítěti jen řekli, co má dělat, zkuste ho zapojit do celého procesu. Vysvětlete mu proč je důležité vynášet koš a jak to správně udělat. Třeba si společně kupte barevné pytle na třídění odpadu a naučte ho rozlišovat jednotlivé druhy materiálů. Zábavným způsobem tak získají pocit sounáležitosti a zodpovědnosti.

4. Pochvala a odměna
Důležitou součástí motivace je pochvala za dobře vykonaný úkol. Ujištěte se, že dítě ví, jak moc si vážíte jeho pomoci a jak je na něj hrdý/á. Odměny nemusí být hmotné - může jít o společný čas strávený aktivitou, kterou má rád/a nebo třeba o možnost vybrat si večeři.

5. Nastavte pravidla a důsledky
Je důležité, aby dítě vědělo, co se od něj očekává a jaké budou důsledky, pokud svou povinnost nezvládne. Snažte se ale přistupovat k těmto pravidlům s laskavostí a trpělivostí - přísný postoj by mohl vést k negativnímu vnímání celého úkolu.

Představme si tedy příběh malého Tomáška, který se právě učí vynášet odpadkový koš. Jeho maminka mu vysvětlila, proč je to důležité a jak to správně udělat. Společně si vybrali barevné pytle na třídění odpadu a každý večer po večeři Tomášek pyšně vynese svůj košík ven. Za dobře vykonaný úkol ho maminka chválí a občas spolu zajdou na zmrzlinu nebo si pustí oblíbený film.

Vidíte? S trochou trpělivosti, lásky a správných nástrojů může být i takový zdánlivě nudný úkol jako je vynášení odpadkového koše zábavnou a poučnou činností pro vaše dítě. Držím vám palce v této výchovné výzvě a těším se na další příspěvek!

Zdravím vás, Šarlota