Jak čistit jedlou sodou?

Jedlá soda je všeobecně známa pro své kulinářské využití, ale má také řadu výhod pro úklid. Tento ekologický, levný a neškodný produkt je účinný na všechny typy povrchů a materiálů a slouží k různým účelům, od odstranění pachů až po čištění koberců. Zde je několik tipů, jak čistit s jedlou sodou.

1. Koupelna: Jedlá soda je skvělá pro čištění koupelny. Můžete ji použít na čištění vany, umyvadla či toalety. Stačí posypat povrch jedlou sodou a pak ho otřít mokrou houbou. U toalety nasypete jedlou sodu do mísy, nechte působit a poté vyčistěte kartáčem.

2. Kuchyně: Sodou lze také vyčistit kuchyňské pult, dřez, troubu, mikrovlnnou troubu a mnoho dalších předmětů. Na pultech a dřezu postupujte stejně jako v koupelně. U trouby nasypete jedlou sodu, přidejte trochu vody, aby se vytvořila pasta, a nechte působit přes noc. Ráno setřete a otřete vlhkým hadříkem. Do mikrovlnky můžete vložit misku s vodou a jedlou sodou a zapnout na 5 minut. Poté stačí otřít vnitřní stranu hadříkem.

3. Nádobí: Pokud máte zažraný špinavý hrnec, můžete do něj dát jedlou sodu, přidat trochu vody a nechat působit přes noc. Ráno by měl být špinavý povlak snadno odstranitelný.

4. Koberec: Také lze jedlou sodu použít na čištění koberců. Nasypete ho na koberec, nechejte působit několik hodin (nebo přes noc pro hlubší čištění) a poté vysajte. Tím se odstraní nečistoty a zároveň se neutralizují zápachy.

5. Odstranění pachů: Jedlá soda je skvělá na neutralizaci pachů. Můžete ji nasypat do koše na odpadky, do lednice, do bot nebo kamkoliv, kde chcete odstranit nežádoucí zápachy.

6. Praní: Přidáním jedlé sody do praní získáte bělejší a svěžejší prádlo. Pomáhá také změkčit vodu, což může prodloužit životnost vaší pračky.

7. Stříbro: Pokud máte stříbrné předměty, které potřebují vyčistit, jedlá soda je skvělá možnost. Udělejte pastu z jedlé sody a vody a nanesete ji na stříbro. Poté omyjte a vyleštěte suchým hadříkem.

Jedlá soda je tedy skvělým pomocníkem při úklidu. Je levná, ekologická a velmi účinná na různé typy povrchů a materiálů. Ať už potřebujete vyčistit kuchyň, koupelnu, koberec nebo cokoliv jiného, jedlá soda je vynikající volbou.

Mohlo by se vám hodit