Jak dlouho nechat působit jedlou sodu?

Jak dlouho byste měli nechat působit jedlou sodu závisí na konkrétní úloze, kterou potřebujete vyřešit.

Jedlá soda je skvělým pomocníkem při úklidu díky svým čistícím a odbarvovacím vlastnostem. Využívá se na čištění koupelny, kuchyně, odstraňování zápachu a mnoho dalšího.

1. Bělení a odstraňování skvrn: Pokud máte skvrny na oblečení nebo ubrusu, namočte je do vody se sodou a nechte působit alespoň jednu hodinu, nebo přes noc pro lepší výsledky. Poté je vyperte jako obvykle.

2. Čištění koupelny: Při čištění vany, umyvadla, WC nebo dlaždice, nastříkejte povrch jedlou sodou a nechte ji působit asi 15-30 minut před opláchnutím.

3. Odstraňování zápachu: Pokud chcete odstranit zápach z ledničky, bot, koše na odpadky nebo koberce, jednoduše posypte povrch jedlou sodou a nechte ji působit tak dlouho, jak je to možné, ideálně přes noc. Poté jedlou sodu vysajte nebo vyčistěte.

4. Čištění trouby: Pokud chcete vyčistit troubu, vytvořte pastu z jedlé sody a vody a nanesete ji na vnitřní strany trouby. Nechte pastu působit přes noc, poté ji vyčistěte hadříkem a opláchněte vodou.

5. Čištění dřezu: Pokud chcete vyčistit odpad, vsypte do odpadu jedlou sodu a nechte ji působit 15-30 minut. Poté důkladně propláchněte teplou vodou.

Pamatujte, že jedlá soda může být abrazivní, takže byste ji neměli používat na příliš citlivých površích, jako jsou dřevo nebo mramor. Vždy je nejlepší vyzkoušet jedlou sodu na méně viditelném místě, než ji použijete na celé ploše.

Mohlo by se vám hodit